تبلیغات
پزشكی - پزشكی ناخن‌ها
دوشنبه 28 دی 1388  03:06 ق.ظ
توسط: دكتر

 

دکتر محمدعلی نیلفروش‌زاده*:
ناخن‌ها عملكردهای مهمی دارند؛ برای مثال به ما در گرفتن اشیا كمك كرده و از بافت انگشتان دست و پا حمایت می‌كنند و البته می‌توانند جذاب و زیبا باشند.

ناخن‌ها همچنین نشان‌دهنده عادات شخصی و بهداشتی افرادند. معمولا خانم‌ها بیشتر از آقایان به ظاهر و زیبایی ناخن‌های خود اهمیت می‌دهند و پول و زمان زیادی را صرف نگهداری و زیبا  كردن ناخن هایشان می‌كنند، اما صرف‌نظر از زیبایی ظاهر، ناخن‌ها عملكردهای بسیار مهمی دارند و اغلب وضعیت بهداشت عمومی ما را بازگو می‌كنند.

اختلالات و بیماری‌های ناخن می‌توانند

روی توانایی ما در گرفتن و نگه داشتن چیزهای ظریف و كوچك و همچنین  روی شكل راه رفتن و احساس لامسه ما تأثیر گذار باشند. مشكلات ناخن معمولا با افزایش سن بیشتر می‌شود و در شمار زیادی از افراد مسن می‌توان این مشكلات را مشاهده كرد. این مشكلات معمولا عبارتند از: عفونت‌های قارچی، افزایش ضخامت ناخن با بالا رفتن سن و مشكلات گردش خون.

ناخن از قسمت های مختلفی تشكیل شده است؛ صفحه ناخن: قسمت قابل مشاهده ناخن روی انگشتان دست و پا؛ بستر ناخن: پوست قرار گرفته در زیر صفحه ناخن؛ ماتریكس: قسمت زیر كوتیكول كه زیر پوست مخفی شده و ناخن از آنجا رشد می‌كند؛ لانولا: قسمتی از ماتریكس كه سفید رنگ و شبیه هلال ماه است و در ریشه ناخن قرار گرفته و معمولاٌ در انگشت شست واضح‌تر است؛ كوتیكول: پوست نازك ریشه ناخن كه روی ناخن را می‌پوشاند؛ چین‌های ناخن: چین‌ها و فرو رفتگی‌های پوست كه ناخن را در بر گرفته و در 3 طرف آن را حمایت می‌كنند.

ناخن‌ها توسط سلول های زنده پوست انگشتان ساخته می‌شوند و اساسا از كراتین ساخته شده‌اند كه یك پروتئین سخت است كه در پوست و مو یافت می‌شود.

ناخن‌ها از ماتریكس رشد می‌كنند و همچنان‌كه سلول های پیرتر به طرف بیرون رشد می‌كنند توسط سلول‌های جوانتر جایگزین می‌شوند. سلول‌ها متراكم بوده و به شكل پهن و گسترده رشد می‌كنند. بیماری‌هاناخن دست‌ها سریعتر از ناخن پاها رشد می‌كنند.

همچنین رشد ناخن‌ها در تابستان سریع‌تر از زمستان است. ناخن‌های دست غالب (راست و چپ) سریعتر رشد می‌كنند و سرعت رشد ناخن در مردان بیش از زنان است. البته این موضوع احتمالا در حاملگی و سنین بالا صادق نیست.

رشد ناخن با بیماری اختلال هورمونی و روند پیری تحت‌تأثیر قرار می‌گیرد. سرعت متوسط رشد ناخن حدود 1/0 میلیمتر در روز است كه البته به سن، موقع سال، میزان فعالیت و توارث ارتباط دارد.

اختلالات شایع ناخن

اختلالات ناخن حدود 10 درصد مشكلات پوست را تشكیل می‌دهد. ناخن‌ها معمولا در معرض آسیب‌های مختلفی قرار دارند. بیشتر ما تجربه بستن در روی ناخن‌ها یا فرو رفتن ناخن در بستر یا عفونت های كوچك ناخن را داشته‌ایم.

گاهی آسیب های ناخن‌های انگشتان پا از كفش های تنگ یا فعالیت‌های ورزشی ناشی می‌شوند و بیشتر وقت ها این آسیب‌ها خودبه‌خود بهبود می‌یابند. آسیب‌های شدیدتر و جدی‌تر ناخن نیاز به درمان دارند. علائم نشان دهنده مشكل ناخن عبارتند از: ایجاد تغییراتی در رنگ یا شكل ناخن، تورم پوست اطراف ناخن‌ها، درد و وجود دراز مدت خطوط سیاه یا سفید.

نقاط سفید، نقاط كوچك و نیمه گردی هستند كه از آسیب به ماتریكس ناخن‌ها یعنی جایی كه ناخن از آن محل رشد می‌كند ناشی می‌شوند. این نقاط معمولا مشكلی ایجاد نكرده و نباید نگران‌كننده باشند و خودبه‌خود خوب می‌شوند. نقاط سفید خیلی شایعند و معمولا كاملا رفع می‌شوند.

خونریزی‌های splinter (خطی): خرابی در عروق بستر ناخن می‌تواند سبب ایجاد خطوط عمودی زیر صفحه ناخن شود. این خطوط توسط آسیب به ناخن یا بعضی از داروها و بیماری ها ایجاد می‌شوند.

ناخن‌های فرو رفته در گوشت: در گوشه ناخن كه به سمت پوست باز می‌گردد ایجاد می‌شود. ناخن‌های بزرگ پا معمولا بیشتر دچار این حالت می‌شوند. كفش تنگ و...  می‌توانند سبب ایجاد این حالت شوند. این حالت می‌تواند خیلی دردناك بوده و گاهی سبب عفونت شوند.

عفونت های قارچی: اغلب سبب جدا شدن صفحه ناخن از بستر آن می‌شود. دبری‌ها (سفید، سبز، زرد یا سیاه) می‌توانند سبب تغییر رنگ بستر ناخن شوند. ناخن‌های پا بیشتر دچار عفونت های قارچی می‌شوند زیرا بیشتر در محیط گرم و مرطوب قرار می‌گیرند.

 عفونت های قارچی تقریبا 50درصد مشكلات ناخن را تشكیل می‌دهند و ممكن است درمان آنها مشكل باشد. عفونت های كاندیدایی یا مخمری در ناخن‌های دست شایعند به‌خصوص اگر دست‌ها همیشه در آب باشند یا شخص دیابت داشته باشد.

عفونت های باكتریال: سبب قرمزی، تورم و درد در پوست دور ناخن می‌شوند. شایع ترین علت این عفونتها ضربه و ... به پوست اطراف ناخن است. همچنین مواجهه زیاد با آب یا مواد شیمیایی می‌توانند سبب این حالت شوند.

تومورها و زگیل ها: می‌توانند در هر قسمتی از ناخن دیده شوند. صفحه ناخن می‌تواند در اثر رشد یك تومور یا زگیل نابود شود. زگیل‌ها عفونت های ویروسی هستند كه پوست اطراف یا زیر ناخن را گرفتار می‌كنند و می‌توانند دردناك باشند و در كار دست محدودیت ایجاد كنند و معمولا از فریز كردن یا مواد شیمیایی برای درمان استفاده می‌شود.

كیست های موسینی: پاپول‌های پر از مایع ژلاتینی روشن هستند كه می‌توانند در ریشه ناخن دیده شوند و می‌توانند دردناك باشند و سبب صدمه و تغییر شكل ناخن شوند و باید آنها را برداشت.

نقاط تیره: باید حتما توسط یك متخصص پوست معاینه شوند تا از بد خیم نبودن آنها اطمینان حاصل شود. پسوزیاریس نیز یك بیماری پوستی است كه می‌تواند ناخن‌ها را درگیر كند.

مراقبت از ناخن‌ها

جویدن ناخن یك مشكل شایع به خصوص  بین بچه‌های كوچك است. ناخن جویدن نه تنها ظاهر بد شكلی به ناخن‌ها می‌دهد بلكه راه خوبی برای انتقال عفونت ها و ارگانیسم‌های مختلف از ناخن به دهان و برعكس است. برای ترك این عادت می‌توان از بد طعم یا آغشته كردن انگشتان به مایعات بد مزه استفاده كرد. شایع‌ترین بیماری‌هایی كه سبب ایجاد مشكلاتی در ناخن‌ها می‌شوند را در جدول می‌توانید ملاحظه كنید.

بیشتر مشكلات و بیماری های ناخن از مراقبت نامناسب آنها ناشی می‌شوند و برای جلوگیری از مشكلات ناخن باید مراقب بهداشت ناخن‌ها بود و نكات زیر را به خاطر داشت:
ناخن‌ها را تمیز و خشك نگهدارید. این كار سبب جلوگیری از تجمع میكروارگانیسم‌ها در زیر ناخن می‌شود.

- اگر ناخن‌های پا كلفت هستند و چیدن آنها مشكل است ابتدا پنجه پاها را برای 5 دقیقه در
آب نمك گرم قرار دهید (یك قاشق چایخوری نمك در یك لیتر آب گرم) می‌توانید از كرم اوره كه ناخن‌ها را نرم می‌كند نیز استفاده كنید.

- ناخن‌ها را باید به صورت افقی و صاف گرفت و در گوشه‌ها فقط كمی به آنها انحنا‌ داد. از ناخن گیر تیز برای گرفتن ناخن‌ها استفاده كنید.

- از جویدن ناخن خودداری كنید و كوتیكول ناخن را از بین نبرید.

- از بیرون كشیدن ناخن فرو رفته در پوست خودداری كنید به‌خصوص اگر قبلا زخم یا عفونی شده‌اند و برای درمان از یك متخصص پوست كمك بگیرید.

- هر گونه تغییردر ناخن‌ها را به پزشك خود اطلاع دهید. تغییرات ناخن‌ها، تورم و درد می‌توانند علائمی از یك مشكل جدی باشند.(همشهری انلاین)


  • آخرین ویرایش:-
نظرات()   
   
 
لبخندناراحتچشمک
نیشخندبغلسوال
قلبخجالتزبان
ماچتعجبعصبانی
عینکشیطانگریه
خندهقهقههخداحافظ
سبزقهرهورا
دستگلتفکر
آخرین پست ها

خوشمزه خطرناك..........سه شنبه 29 دی 1388

میوه بخورید..........سه شنبه 29 دی 1388

گوسفند زنده و سالم..........سه شنبه 29 دی 1388

سلامتی: چند نكته كاربردی..........سه شنبه 29 دی 1388

بروكلی و كاهش قند خون..........سه شنبه 29 دی 1388

درمان نابینایی با تولید سلول‌های چشم از پوست..........سه شنبه 29 دی 1388

با سیر و پیاز به جنگ سرطان بروید!..........سه شنبه 29 دی 1388

پوستی بدون چروك با 10 ماده غذایی..........سه شنبه 29 دی 1388

عدم آموزش برای انجام زایمان طبیعی باعث رشد بی رویه سزارین در کشور شده است ..........سه شنبه 29 دی 1388

یک عمل جراحی نادر قلب در بیرجند انجام شد ..........سه شنبه 29 دی 1388

80درصد جمعیت بالای 70 سال دچار آرتروز مفصلی هستند ..........سه شنبه 29 دی 1388

وزیر بهداشت: طرح تحقیقاتی مداخله در دیابت در شش شهر بزرگ کشور اجرا می شود ..........سه شنبه 29 دی 1388

واجدین شرایط تزریق واکسن آنفلوآنزای فصلی هر چه سریعتر برای واکسینه شدن اقدام کنند ..........سه شنبه 29 دی 1388

70درصد دانش آموزان نوجوان دچار اختلالات ستون فقرات هستند ..........سه شنبه 29 دی 1388

ژن تنظیم چاقی و دیابت کشف شد ..........سه شنبه 29 دی 1388

همه پستها