تبلیغات
پزشكی - سن ابتلا به دیابت در ایران 15سال پایین‌تر از میانگین جهانی است

 

دیابت، شایع‌ترین و گران‌ترین بیماری غدد در جهان است و سن ابتلا به آن در ایران 10تا 15 سال پایین‌تر از میانگین جهانی است.

دكتر حسنی، متخصص بیماری‌های غدد از دیابت به‌عنوان یكی از عوامل خطر بروز بیماری‌های قلبی یاد كرد و گفت: هر 10 ثانیه یك مرگ در اثر دیابت و 2 مورد ابتلای جدید به دیابت در جهان رخ‌می‌دهد.

7 میلیون ایرانی (9/8 درصد) به دیابت مبتلا

هستند كه به‌طور كلی سالانه یك درصد به آمار دیابتی‌ها اضافه می‌شود. سن ابتلا به دیابت نوع2 در دنیا 55 تا 65 سالگی است و در ایران 45 تا 50سالگی است.

به این ترتیب سن ابتلا به دیابت در ایران حداقل 10 تا 15 سال پایین‌تر از سن شایع ابتلا در كشورهای توسعه‌یافته است. همچنین 14 تا 23 درصد ایرانیان بالای 30سال به دیابت مبتلا هستند كه 50 تا 60 درصد دیابتی‌های نوع2 از بیماری‌ خود اطلاع ندارند.

دیابت، گران‌ترین و شایع‌ترین بیماری غدد در جهان

۲۳۰ میلیون بیمار مبتلا به دیابت در دنیا وجود دارند كه  ۸۰ درصد آنها در كشورهای در حال توسعه زندگی می‌كنند. براساس آمار فدراسیون بین‌المللی دیابت، تا سال ۲۰۲۵میلادی، تعداد مبتلایان به  ۳۸۰ میلیون خواهد رسید.

در این میان، ایران 3 میلیون نفر بیمار مبتلا به دیابت را به‌خود اختصاص داده است كه متخصصان بیماری‌های غدد با توجه به شواهد موجود درمراجعه بیماران معتقدند كه آمار تعداد مبتلایان به این بیماری در ایران  به‌ازای هر 5 نفر جمعیت كشور، یك نفر است و سالانه 3 درصد نیز به این رقم افزوده می‌شود.

آمار نشان می‌دهد كه در هر  ۱۰ثانیه یك نفر در جهان جان خود را از دست می‌دهد و در همین مدت 2نفر به بیماری دیابت مبتلا می‌شوند.هزینه درمان این بیماری در ایران مانند كشورهای دیگر جزء گران‌ترین درمان‌ها به‌خصوص در بخش خرید و تجهیز دستگاه دیالیز است.

هزینه دارو با توجه به كمك‌های بیمه در هر دوره نیز بالای یكصد هزار تومان است.
اسد‌الله رجب رئیس انجمن دیابت ایران گفت: سالانه یك میلیارد دلار به‌دلیل كنترل نشدن بیماری دیابت در كشور هزینه می‌شود.

وی افزود: از هر 5 نفر ایرانی، یك نفر مبتلا به دیابت است یا در معرض ابتلا به آن قرار دارد.
رجب با بیان اینكه هزینه درمان دیابت نوع یك همراه با عوارض  ۱۲‌‌برابر بدون عوارض است، گفت: هزینه درمان دیابت نوع  ۲ با عوارض نیز   ۲۴ برابر هزینه درمان بدون عوارض آن است و این درحالی است كه   ۹۹ درصد مبتلایان نیز از كنترل نامطلوبی برخوردارند.

وی با تأكید بر اینكه هر سال 7میلیون نفر به رقم مبتلایان به دیابت اضافه می‌شود، افزود: در هر سال  ۳/۸ میلیون نفر از بیماری‌هایی می‌میرند كه در ارتباط مستقیم با دیابت، مانند بیماری‌های قلبی - عروقی، چربی و فشار خون بالاست.

رئیس انجمن دیابت ایران با بیان اینكه درعین حال شایع‌ترین زمان تشخیص دیابت در ایران بین   ۴۰ تا  ‌۵۰‌سالگی است، اضافه كرد: زمانی كه فرد دیابتی به‌دلیل عدم‌آگاهی كافی از دیابت به یكی از علائم مستعدكننده عوارض دیررس مبتلا شد، هزینه‌های هنگفت درمانی وی نیز آغاز می‌شود.

وی خاطرنشان كرد: نتایج تحقیقات حاكیست كه بیشترین هزینه، مربوط به  مرحله سوم یا پیشگیری از عوارض دیررس دیابت است؛ بنابراین ما ناگزیریم دیابت را در مراحل پیشگیری اولیه (شروع ابتلا) و ثانویه (جلوگیری از عوارض) مهار كنیم.

دكتر محمد بصیر ضیائی متخصص بیماری‌های كلیوی نیز گفت: فشارخون بالا، بیماری قند، بیماری‌های كیستی و ارثی از دلایل بروز بیماری‌های وابسته به كلیه است كه در نهایت به دیالیز ختم می‌شود.  وی افزود: هرچند شایع‌ترین علامت این بیماری، بی‌علامتی آن است، اما كم خونی و بیماری‌های گوارشی كم شنوایی و استفراغ، ضعف و بی‌حالی، افزایش فشار خون و تغییرات حجم ادرار از جمله علائم دیابت است.

بصیر ضیائی با بیان اینكه عمدتا زمان مراجعه افراد به مراكز درمانی برای درمان بیماری‌های كلیه زمانی است كه فرصت درمان گذشته است، گفت: بسیاری از بیماران به جای اینكه از طریق مطب پزشكان برای درمان به مراكز خاص هدایت شوند، از طریق اورژانس ارجاع داده می‌شوند.

وی افزود: دلیل این امر، كمبود تبلیغات، عدم‌همكاری و ننوشتن آزمایش دوره‌ای توسط پزشكان و عدم‌درخواست بیمار از پزشك است. بصیر ضیائی گفت: اگر این موارد انجام شود، بیماری پیش از گسترش، شناسایی می‌شود و تحت درمان‌های تكمیلی و كنترل بیماری قرار می‌گیرد.

به گفته متخصصان، پیشگیری از ازدواج فامیلی یا تحت درمان بودن قبل از بارداری، ورزش كردن و استفاده نكردن از غذاهای چرب از موارد پیشنهادی مهم در جلوگیری از بیماری دیابت است.

درزمان حاضر، دیابت چهارمین علت مرگ‌ومیر در بیشتر كشورهای توسعه یافته است.
دیابت یك بیماری مزمن است كه وقتی پانكراس (لوزالمعده)، انسولین تولید نمی‌كند یا وقتی بدن نمی‌تواند از انسولین تولیدشده استفاده مؤثر كند، رخ می‌دهد.

توقف تولید انسولین یا استفاده نكردن از انسولین باعث افزایش گلوكز در خون می‌شود، در نتیجه سوخت‌وساز قند در بدن مختل می‌شود و قند خون از حد طبیعی بالاتر می‌رود و درنهایت، علائم شاخص دیابت به‌صورت پرخوری، پرنوشی و پرادراری ظاهر می‌شود.

هورمون انسولین كه ازسلول‌های ‌جزایر لانگرهانس‌درغده لوزالمعده به درون خون ترشح می‌شود، كاركرد مختلفی در بدن دارد كه از آن جمله ورود قند را از خون به درون سلول‌ها تسهیل می‌كند تا سلول‌ها بتوانند برای تأمین انرژی خود از آن استفاده كنند.

درصورت كمبود یا عدم‌تأثیر انسولین، قند نمی‌تواند وارد سلول‌ها شود؛ در نتیجه قند خون بالا می‌رود و بالارفتن قند خون علاوه بر ایجاد علائم حاد یادشده، در درازمدت باعث آسیب رساندن به قلب، مغز، چشم و كلیه‌ها می‌شود. (همشهری انلاین)


  • آخرین ویرایش:-
نظرات()   
   
آخرین پست ها

خوشمزه خطرناك..........سه شنبه 29 دی 1388

میوه بخورید..........سه شنبه 29 دی 1388

گوسفند زنده و سالم..........سه شنبه 29 دی 1388

سلامتی: چند نكته كاربردی..........سه شنبه 29 دی 1388

بروكلی و كاهش قند خون..........سه شنبه 29 دی 1388

درمان نابینایی با تولید سلول‌های چشم از پوست..........سه شنبه 29 دی 1388

با سیر و پیاز به جنگ سرطان بروید!..........سه شنبه 29 دی 1388

پوستی بدون چروك با 10 ماده غذایی..........سه شنبه 29 دی 1388

عدم آموزش برای انجام زایمان طبیعی باعث رشد بی رویه سزارین در کشور شده است ..........سه شنبه 29 دی 1388

یک عمل جراحی نادر قلب در بیرجند انجام شد ..........سه شنبه 29 دی 1388

80درصد جمعیت بالای 70 سال دچار آرتروز مفصلی هستند ..........سه شنبه 29 دی 1388

وزیر بهداشت: طرح تحقیقاتی مداخله در دیابت در شش شهر بزرگ کشور اجرا می شود ..........سه شنبه 29 دی 1388

واجدین شرایط تزریق واکسن آنفلوآنزای فصلی هر چه سریعتر برای واکسینه شدن اقدام کنند ..........سه شنبه 29 دی 1388

70درصد دانش آموزان نوجوان دچار اختلالات ستون فقرات هستند ..........سه شنبه 29 دی 1388

ژن تنظیم چاقی و دیابت کشف شد ..........سه شنبه 29 دی 1388

همه پستها