تبلیغات
پزشكی - طرح ایمنی بیمار در بیمارستان‌های كشور اجرا می‌شود

 

طرح ایمنی بیمار باهدف كاهش خطاهای پزشكی و كنترل عفونت‌های بیمارستانی به‌صورت آزمایشی در 10 بیمارستان كشور اجرا می‌شود.

دكتر محمد سادات كچویی، رئیس اداره نظارت بر درمان و ارزشیابی مراكز درمانی وزارت بهداشت با اعلام این مطلب افزود: در اجلاس اخیر منطقه مدیترانه شرقی سازمان بهداشت جهانی (EMRO) هر یك از اعضا ملزم شدند تا طرح ایمنی بیمار را در یكی از بیمارستان‌های كشور خود به اجرا در آورند اما جمهوری اسلامی ایران این طرح را به‌طور همزمان در 10 بیمارستان اجرا می‌كند

وی افزود: علاوه بر این، فعالیت‌های اطلاع رسانی، آموزشی مربوط به ارتقای شاخص‌های ایمنی بیمار در 200 بیمارستان دیگر كشور نیز به اجرا درمی‌آید. سادات كچوئی، وجود خطاهای پزشكی را یك واقعیت تلخ در نظام سلامت دنیا عنوان كرد و گفت: اجرای طرح ایمنی بیمار، بستر علمی لازم جهت سنجش آمار و برنامه‌ریزی برای كاهش این قبیل خطاها را فراهم خواهد كرد.

رئیس اداره نظارت بر درمان كشور در بخش دیگری از سخنان خود از تدوین شاخص‌های ملی ایمنی بیمار خبر داد و افزود: این شاخص‌ها به‌صورت بومی و به‌منظور ارزیابی كیفیت خدمات برای هر بیمارستان طراحی می‌شود.

هزینه عفونت‌های بیمارستانی

آلودگی محیط و بالابودن ریسك عفونت‌های بیمارستانی صرف‌نظر از مشكلات هزینه‌ای از مهم‌ترین دلایل واهمه بیماران در مراجعه به مراكز درمانی است. براساس آمارهای غیررسمی سالانه 12 تا 14 میلیارد تومان هزینه در كشور صرف عفونت‌های بیمارستانی می‌شود.

این در حالی است كه در كشور هنوز بیمارستان‌ها و مراكز درمانی‌ای وجود دارند كه به شكل بسیار بدوی و ابتدایی به ضدعفونی وسایل خود می‌پردازند.بنابراین رعایت اصول بهداشتی و ضدعفونی توسط پزشكان، پرستاران و كاركنان بیمارستان در بخش‌های مختلف بیمارستان به‌خصوص بخش‌هایی كه امكان عفونت در آن بالاست مثل اتاق‌های عمل، ICU، CCU، دیالیز و زایشگاه‌ها كه شرایط خاص دارند و بیمارانی با شرایط ویژه و ضعف سیستم ایمنی قرار دارند،

بسیار حائز اهمیت است.امروزه عفونت‌های بیمارستانی روز به‌روز اهمیت بیشتری یافته و نظام سلامت كشورها را به چالش فرا می‌خوانند. در این میان بیمارستان‌ها به‌عنوان مراكز درمانی از جمله مكان‌های دارای خطر بالقوه ابتلا  به بیماری‌های‌عفونی محسوب می‌شوند.

افزایش بیمارستان‌ها،ظهوربیماری‌های بازپدید و نوپدید، افزایش روزافزون مقاومت‌های میكروبی و نیاز به خدمات متنوع پزشكی، بروز عفونت‌های ناشی از خدمات درمانی را اجتناب ناپذیر می‌سازد.بنابراین هدف كلی در كنترل عفونت‌های بیمارستانی كاهش و به حداقل رساندن عفونت‌ها تا حد ممكن است كه علاوه بر مرگ و میر و ایجاد عوارض با افزایش مدت بستری موجب افزایش قابل توجه هزینه خدمات درمانی شده و در نهایت سبب نارضایتی گیرندگان خدمت می‌شود.

دكتر محسن زهرایی درخصوص كنترل عفونت‌های بیمارستانی گفت:سلامت بیمار از‌جمله مباحث مهم است ومعمولا بیماران از مراجعه به مراكز درمانی و بستری شدن واهمه دارند، علاوه بر آنكه مشكلات هزینه‌ای یكی از دلایل واهمه بیماران به مراكز درمانی است.

مطالعاتی در خارج از كشور انجام شده كه نشان داده محیط بیمارستان نیز از محیط‌های با ریسك بالاست؛ بنابراین در كنار تلاش‌های انجام شده در جهت سلامت بیمار، باید بتوان محیط امنی برای بیمار ایجاد كرد.

وی، عفونت‌های ناشی از مراقبت‌های بهداشتی درمانی را از جمله مباحث مطرح در بیمارستان‌ها عنوان كرد و افزود: طی سال‌های گذشته در جهت كاهش شیوع عفونت‌های بیمارستانی تلاش‌های زیادی صورت گرفته است كه تشكیل كمیته‌های كنترل عفونت بیمارستانی در سطح دانشگاه‌ها، اختصاص ردیفی سازمانی به‌عنوان پست اختصاصی پرستار كنترل عفونت در مراكز بیمارستانی، تشكیل تیم‌های كنترل عفونت و حضور و فعالیت كمیته‌های كنترل عفونت بیمارستانی در فرم‌های ارزشیابی سالانه بیمارستان‌ها از‌جمله این اقدامات است.

دكتر زهرایی با تأكید بر لزوم برخوردار بودن از اعداد آماری به‌منظور بررسی فعالیت‌ها در زمینه كنترل عفونت‌های بیمارستانی، ادامه داد: جای چنین آماری در كشور ما خالی است.اما در مجموع حدود 850 بیمارستان در كشور وجود دارد كه سالانه حدود 6 میلیون بیمار روی حدود 110 هزار تخت بیمارستانی بستری می‌شوند و مدت اقامت‌شان در بیمارستان به‌طور متوسط حدود 3-2 روز است.

طبق برآورد سازمان جهانی بهداشت میزان بروز عفونت بیمارستانی برای كشورهای مختلف بین 5 تا 25 درصد است. تخمین زده می‌شود كه میزان عفونت‌های بیمارستانی در كشور حدود 8درصد باشد. دكتر زهرایی با اشاره به اجرای طرحی در 100 بیمارستان كشور به‌منظور بررسی میزان عفونت‌های بیمارستانی، ادامه داد: ایمنی تزریقات نیز یكی از اصول مهم است. بر این اساس چندین سال است كه در ایران بحث استفاده از سرنگ‌های چند بار مصرف منسوخ شده است.

بخش‌های كودكان

براساس مطالعات انجام شده، در بخش NICU و در بخش كودكان، عفونت Blood Stream Infection شایع‌ترین عفونت است كه معمولا عفونت‌های بسیار شدیدی هستند.اما در دیگر گروه‌های سنی، عفونت‌ها متفاوت می‌شوند. در سنین بالای 65 سال نیز عفونت ادراری شایع است. در مجموع در بخش‌های مختلف بیمارستانی شیوع عفونت‌های مختلف متفاوت است.

این چنین اطلاعاتی برای برنامه‌ریزی و سیاستگذاری بسیار مؤثر است. دكتر زهرایی با بیان اینكه به‌نظر می‌رسد میزان بروز عفونت‌ها در گروه‌های سنی كودكان و سالمندان بالاتر از دیگر گروه‌های سنی باشد، ادامه داد: بنابراین در ارائه خدمات به این گروه‌ها باید احتیاط بیشتری كرد تا به عفونت ثانویه در بیمارستان مبتلا نشوند.

دكتر زهرایی با اشاره به بحث گسترش مقاومت آنتی بیوتیكی در مراكز بیمارستانی در سطح كشور، افزود: براساس مطالعه‌ای در ژنو دلایلی مانند خشكی دست، فراهم نبودن امكانات شست‌وشوی دست، نبودن حوله و نیاز داشتن به دستمال‌های یكبار مصرف و نبود نیروی كافی از جمله دلایل پایین بودن رعایت بهداشت دست در مراكز درمانی است.

در این مطالعه بهترین عملكرد را پرستاران داشته و پزشكان رفتار ضعیف‌تری در بهداشت دست داشته‌اند. بنابراین رعایت بهداشت دست در موقعیت‌های مختلف باید مورد تشویق قرار گیرد.

كنترل عفونت‌ها

عفونت‌های ادراری به‌علت مناسب نبودن روش‌های ضدعفونی در هنگام قرار دادن سوند و كافی نبودن مراقبت در هنگام گذاشتن سوند ایجاد می‌شود و مسئله ایجاد عفونت نه تنها باعث افزایش میزان مرگ و میر شده بلكه منجر به افزایش هزینه‌ها نیز می‌شود.

با افزایش پیچیدگی مراقبت‌های پزشكی و افزایش تعداد بیمارانی كه به عمل تهویه مكانیكی و پیوند اعضا نیاز دارند، حساسیت آنها به عفونت بیشتر شده و بالطبع نیاز به رعایت اصول خاص جهت كنترل عفونت‌هاست.

خیلی از عوامل احتمال بروز همه عفونت‌های بیمارستانی را افزایش می‌دهند مانند: تشدید بیماری، تضعیف سیستم ایمنی، افزایش سن، سوء تغذیه و اعمال جراحی و از طرفی عوامل دیگری هم هستند كه باعث بروز عفونت‌های خاص می‌شوند به‌عنوان مثال تهویه مكانیكی خصوصاً احتمال پنومونی را افزایش می‌دهد. همچنین در بیماران بستری در بخش ICU شدت بیماری نقش مهمی در احتمال بروز عفونت بیمارستانی دارد.

(همشهری انلاین)


  • آخرین ویرایش:-
نظرات()   
   
 
لبخندناراحتچشمک
نیشخندبغلسوال
قلبخجالتزبان
ماچتعجبعصبانی
عینکشیطانگریه
خندهقهقههخداحافظ
سبزقهرهورا
دستگلتفکر
آخرین پست ها

خوشمزه خطرناك..........سه شنبه 29 دی 1388

میوه بخورید..........سه شنبه 29 دی 1388

گوسفند زنده و سالم..........سه شنبه 29 دی 1388

سلامتی: چند نكته كاربردی..........سه شنبه 29 دی 1388

بروكلی و كاهش قند خون..........سه شنبه 29 دی 1388

درمان نابینایی با تولید سلول‌های چشم از پوست..........سه شنبه 29 دی 1388

با سیر و پیاز به جنگ سرطان بروید!..........سه شنبه 29 دی 1388

پوستی بدون چروك با 10 ماده غذایی..........سه شنبه 29 دی 1388

عدم آموزش برای انجام زایمان طبیعی باعث رشد بی رویه سزارین در کشور شده است ..........سه شنبه 29 دی 1388

یک عمل جراحی نادر قلب در بیرجند انجام شد ..........سه شنبه 29 دی 1388

80درصد جمعیت بالای 70 سال دچار آرتروز مفصلی هستند ..........سه شنبه 29 دی 1388

وزیر بهداشت: طرح تحقیقاتی مداخله در دیابت در شش شهر بزرگ کشور اجرا می شود ..........سه شنبه 29 دی 1388

واجدین شرایط تزریق واکسن آنفلوآنزای فصلی هر چه سریعتر برای واکسینه شدن اقدام کنند ..........سه شنبه 29 دی 1388

70درصد دانش آموزان نوجوان دچار اختلالات ستون فقرات هستند ..........سه شنبه 29 دی 1388

ژن تنظیم چاقی و دیابت کشف شد ..........سه شنبه 29 دی 1388

همه پستها